T.C. Malazgirt Belediyesi

İlçemizdeki Sokak Hayvanları Unutulmadı

Son dönemlerde ilçemizde belirli bir artış gözlemlenen sokak hayvanları sebebiyle Belediye Başkanlığımızca çalışma başlatılmıştır. 
Konu ile ilgili bilgi veren Belediyemiz tarafından yapılan açıklamada; “Her canlı gibi, sokakta yaşayan hayvanların da yaşam hakkı vardır. Hayvan dostu bir yerel yönetim anlayışı ile hem sokak hayvanlarımızın sağlıklı yaşamlarını hem de çevreye ve insanlara zarar vermesini önlemek amacı ile biri dizi çalışma yapıyoruz. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında, Orman ve Su İşleri Bakanlığından ruhsatlı, mobil kısırlaştırma ünitesi ilçemize getirildi. Özel bir firma ile yapılan anlaşma ile sokak hayvanlarımıza bir dizi tıbbi müdahalelerde bulunulmaktadır. Belediyemiz zabıta ekipleri ve mobil servisimizin, veteriner hekim gözetiminde, yakalama ekipleri başıboş hayvanları yakalayarak, Devlet Hastanesi arkasında bulunan Belediyemize ait yapıda tahsis edilen servisimize götürülerek, burada genel anestezi ile köpekler kısırlaştırılırken, kuduz aşısı başta olmak üzere bir dizi tıbbi müdahalede bulunuluyor. Ardından kayıt altına alınan köpeklere, kırmızı küpe takılarak 3-4 gün gözetimde tutulduktan sonra alındıkları yerlere bırakılıyorlar.” 
Çalışmaların ilk günü olan 11 Ocak 2017 tarihi itibari ile 40 adet köpek yakalanmış, genel anestezi altında kısırlaştırma ameliyatı yapılmış, 3-4 günlük gözetim süresinin ardından kuduz aşısı, parazit, vitamin ve antibiyotik tedavisi uygulanarak 5199 sayılı Kanunda belirtildiği üzere toplanıldığı yerlere geri bırakılacaktır. Çalışmaların yaklaşık 6 gün süreceği tahmin edilmektedir. 
Ayrıca İlçemizdeki hayvan severlerin de çalışmalara katılabileceği, isteyen vatandaşlarımızın bu hayvanları sahiplenebileceği duyurulmaktadır.